Apie Šv. Lauryną
Šv. Laurynas yra įtrauktas į oficialųjį Romos šventųjų ir kankinių katalogą Martirologio Romano, vadinasi yra patikimų istorinių žinių, liudijančių apie asmenį. Šv. Laurynas, diakonas ir kankinys, troško, kaip rašė Šv. Leonas Didysis, sulaukti kankinystės kaip ir popiežius Sikstas.
Fra Angelico (1387 ar 1395–1455). Laurynas prieš Valerianą, 1447-1450.
Iš Ispanijos kilęs Laurynas vėliau apsistojo Romoje. Čia Sikstas II jam patikėjo arkidiakono pareigas, taigi jo pareiga buvo vadovauti veiklai tų pasiuntinių, kurie įvairiuose miesto kvartaluose, vargšams dalydami Eucharistiją ir teikdami išmaldą, kunigams padėdavo jų apaštalavimo bei gailestingumo darbuose. Šias pareigas jis ėjo iki 258 metų, kai imperatorius Valerijonas pradėjo žiaurius persekiojimus. Jų auka tapo ir popiežius Sikstas II, kuris, prieš jam įvykdant mirties nuosprendį, sugebėjo susisiekti su Laurynu ir patikėjo jam išdalyti bendruomenės turtą vargšams. Pavyzdingas krikščionis ir paklusnus tarnas Laurynas šią užduotį įvykdė. O tada persekiojimai atsisuko ir prieš jį patį. Valerijonas liepė jį suimti ir įsakė jam atiduoti bendruomenės turtą, apie kurį tiek buvo girdėjęs kalbant. Tačiau tai buvo tik išgalvotas turtas, nes iš tiesų Laurynas prieš imperatorių stojo atsivedęs miesto luošius, neregius, ligonius bei vargšus ir tarė: „Štai tie Bažnyčios turtai, niekada nesenkantys ir visada vaisių duodantys turtai, kurių gali rasti visur.“
Taip ir buvo, tačiau imperatoriui šis poelgis pasirodė pašaipus, tad Lauryną jis nedelsdamas nuteisė mirti. Jo kankinystė buvo ilgas ir kankinimų pilnas kryžiaus kelias. Galiausiai jį paguldė ant virš degančių anglių krūvos iškeltų grotų... Šį paskutinį išbandymą Laurynas priėmė neįtikėtinai drąsiai. Kiek pagulėjęs ant vieno šono, budeliams jis pasakė: „Šis šonas jau iškepęs, tai apverskite mane ant kito ir tada suvalgykite.“
Prieš mirtį meldėsi už Romos miestą. Tad paskui romiečiai už tą jo prielankumo dovaną atsilygino pastatydami jam daugybę bažnyčių: pirmąją – kankinystės vietoje – Agro Verano, kuriame dabar yra kapinės, o kitą iš karto po pirmosios – ant Pompėjos teatro griuvėsių, taip nusižengė tradicijai kankiniams bažnyčią statyti tik jų kankinystės vietoje.
Arkidiakoną Lauryną – ištikimybės, paklusnumo ir artimo meilės pavyzdį – popiežius Damazas pagerbė vienu savo įtaigiausių ir labiausiai jaudinančių epigrafų: „Budelių rykštės, liepsnos, kankinimai ir grandinės – visa tai galėjo nugalėti tik Lauryno tikėjimas. Maldaujantis Damazas apiberia dovanomis šį altorių ir gėrisi šlovingojo kankinio dorybe.“.
Iš Piero Lazzarin. Naujoji šventųjų knyga
[parengė Bernardinai.lt: http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2012-08-10-sv-laurynas/86300]